Jak z mála vytěžit hodně. Hodí se vždycky, za dva týdny možná bude se hodit ještě víc, kdo ví, jak bude výuka vypadat. Proto mini inspirace, kousek papíru se slovíčky a puntíky jako na obrázku a velký počet kostek.
Tohle "veledílo" vytvořené na
https://www.twinkl.co.uk/create (běžně placená sekce, teď zdarma), ne že by to nešlo jinak, to jen že mám ty stránky ráda a nemusela jsem se zabývat grafikou.
Vytisknu pro každé dítě zvlášť, někdy pracují každý se svým, jindy ve dvojici třeba jen s jedním papírem. Koustku mají také obvykle jednu do dvojice. Řada z následujících aktivit jsou taková oblbovátka, abychom si každé slovíčko řekli každý xkrát a alespoň většinu času nás to bavilo. Tahle se všechna děti učily doma, přes mé nahrávky a hry, teď bych je ráda slyšela.
1. Jaké číslo hodíš, takový řádek přečteš. Střídáte se. Já chodím uvnitř podkovy a co slyším, to slyším, pochválím či poopravím.
2. Zkusíme společně kategorii pojmenovat. U šestého klidně stačí "at home".
3. Házej a takhle vylosovaný řádek se pokus o nějaké slovo rozšířit. Nebo to zkoušejte spolu. A ještě jinak: Pracujeme společně. Hodím velkou (nejoblíbenější!) molitanovou kostkou a všechny dvojice mají čas na to, aby vymyslely do řádku další slova. Jen u pětky do bude problém, jiné maso asi neznají. Možná šunku :).
4. Hoď a u každého řádku řekni, co máš nejmíň a nejvíc rád. Co by ti nejvíc chybělo, kdyby ze světa zmizelo? A co vůbec?
5. Každému dám pár malinkých útržků papírku. Parťák se otočí, ty mu mezitím tři slovíčka zakryješ. Bude si pamatovat, co tam bylo?
6. Dvakrát hoď kostkou, aby to kamarád neviděl. První hod určí řádek, druhý slovo na řádku, padne-li šestka, můžeš si vybrat. Vylosované slovo pantomimicky předveď. (Ano, některá mohou být nebezpečná :)). Jak poznáme, že jíš masové kuličky, ne rybu? Podobně můžeme hrát "Hádej, co kreslím".
7. Všichni se na slovíčka dívejte, já budu nějaké popisovat. Kdo uhodne, může si na něj položit onen malý kousek papírku a čeká, až se povede všem. Pak to samé zkusí odvážlivci pro všechny, pak ve dvojicích. A nejdrsnější varianta – musíš popsat slovíčko, které ti určí dva hody kostkou (stejně jako v bodě 6).
8. Při psaní slovíček jsem na tohle vůbec nemyslela (i když jsem původně chtěla :)), ale třeba by i na těchto řádcích šlo určit "odd one out". Která věc mezi ostatní tak úplně nepatří. Letadlo je jasné, banán nekulatý (ehm.. nad hruškou bychom museli přimhouřit oči), hrášek není červený či fialový (neexistuje nějaká taková odrůda), z předsíně jediné vycházíme ven, pětka z pohledu anglistů určitě ryba, ale z pohledu dětí nevím a u šestky už netuším vůbec. O to jsem na to zvědavější :).
9. Trénujeme předložky. Losováním nebo vlastní volbou kombinujeme slovíčka z druhého, třetího a pátého řádku se slovíčky z prvního nebo šestého. Vždy dvě. Zadávám předložky, děti malují - takže vznikne obrázek jablka na autě, ryby za postelí, melounu pod letadlem a tak dále.
10. Jeden ve dvojici v duchu schová maličký hrášek za/pod/na/před/vedle nějakého nábytku ze šestého řádku. Druhý hádá - Is it on the sofa? behind the bed?
Jasně, že bych nehrála všechno najednou, něco další den, něco vůbec, něco po úvaze jinak. S těžkými slovíčky hrají s kostkou rádi i gymnazisté. A za další inspiraci, co se stejnými slovíčky ještě, budu ráda.