A vítězem našeho zákaznického testu šibenic se stává...! Ne, výsledkem následujícího malého srovnání nebude doporučení jedné stránky, kde si můžete vytvořit oblíbenou "šibenici" na hádání slovíček po písmenkách, chci spíš srovnat tři a upozornit na plusy a mínusy. Bez podrobnějšího vysvětlování tvorby tentokrát, jednak jsou stránky dost intuitivní a obsahují návod, jednak se jim věnuji jinde.
Předpřipravených her "hangman" je na webu spousty, vlastní si jednoduše vytvoříte třeba na wordwall.net. Moje děti naposledy hrály tuhle verzi.
Ze všech tří mi šibenice tady připadá taková "nejdrsnější" (tudíž oblíbená u dětí :), nejen podbarvením hudbou, ale i tím, že se hráči se tu nezobrazují již tipovaná písmenka a má jen šest pokusů! Neuspějete-li, nůže na konci kliknout na "show answer". Na výběr máte verzi s nápovědou či bez, ta se ale v prvním případě ukazuje automaticky, nejde na ni tedy kliknout až ve chvíli, kdy si člověk neví rady. Může mít podobu textu nebo obrázku.
Daleko mírumilovněji vypadá hra na learningapps.org. I tady ji sice najdete pod označením "hangman", ale nikoho nevěšíte, "jenom" otrháváte okvětní lístky.

A právě možnost formy nápovědy se mi tady líbí hodně. Může být totiž i zvuková, kdy si buď slovíčko či větu můžete nechat načíst (dáte "text to speech") nebo dokonce vložíte nahrávku z YouTube (možnost přímo namluvit něco vlastního teď dočasně kvůli přetíženosti stránek neexistuje). V plánu mám vložit odkazy na kousíčky nahrávek různých zvuků, ale ještě k tomu nedošlo. Do biologie by se nabízely zase třeba hlasy ptáků či podobně.
Na learningapps sice vidíte, jaká písmenka jste tipovali (přeškrtávají se), ale také nelze nápovědu skrýt a hlavně, což považuji za velký problém, nemáte se v případě neúspěchu jak dozvědět správnou odpověď. Leda snad že by tvůrce všechna slova či spojení přepsal do závěrečného "feedback", což je trochu krkolomné.
Skrýt nápovědu krásně jde na flippity.net. Tady potřebujete účet na Googlu, protože si kopírujete šablonu v Google sheets, kterou si upravíte podle sebe, tvorba je tu tedy možná malinko složitější, ale vše podle mě jasně vysvětleno v "instructions". Kromě klasické šibenice či kytičky tu můžete použít i tajícího sněhuláka, bombu či jablíčka padající ze stromu, kromě grafické podoby se liší i v počtu povolených tipů na písmenka.
Jak je vidět na obrázku, vidíte, jak jste hádali, počítají se vám zachránění i roztátí sněhuláci (oběšenci, oholené stromy i uvadlá kvítka) i počet využitých nápověd (u symbolu žárovky). Nápověda se hráči zobrazí stejně jako v jiných hrách na Flippity po kliknutí na žárovku. A když neuhodnete, slovíčko se vám ukáže. Do nápovědy ale tady nejde skrýt obrázek, alespoň mně se to nepodařilo, jen případně odkaz na něj.
A to je vše. Věřím, že nabídka šibenic je podstatně širší, mně ale tyhle tři možnosti plně postačují. A šibenice se dá výborně hrát i při online hodinách, zjistila jsem. O tom zase příště.
A takhle hrajeme ve třídě. Šibenici nahradila jsem žralokem, ne že by to ale bylo výrazně humánnější. Kartičky jsem zalaminovala a omagnetovala, takže teď jen vždycky rychle nakreslíme schody a posouváme. Zásadní ale je, jestli sestupuje holka či kluk, příslušníci opačného pohlaví pak rádi hádají schválně špatně (což je opakování hlásek i pravopisu slova stejně tak, že ano.). Proto často chodí ruku v ruce.
Žádné komentáře:
Okomentovat